Laser

 Nie sposób wyobrazić sobie przemysłu bez laserów.

Nie sposób wyobrazić sobie naszego codziennego życia bez laserów. Każdy z nas korzysta codziennie z technologii laserowej, np.: dzwoniąc przez telefon, oglądając telewizję lub serfując przez Internet, gdzie dane są przesyłane za pośrednictwem diod laserowych i włókien optycznych, robiąc zakupy (etykiety na wyrobach i skanery w kasach) lub prowadząc samochód. Należy też wspomnieć o cięciu laserowym, spawaniu laserowym i znakowaniu laserowym w produkcji pojazdów, o diodach laserowych jako wskaźnikach, reflektorach lub światłach ruchu drogowego itd. Większość używanych diod laserowych to urządzenia małej mocy, w związku z czym nie nadają się do obróbki materiałów.

Budowa tych diod i sposób ich pracy nie różni się jednak znacznie od potężnych laserów, używanych do cięcia, spawania i podobnych zadań w wielu dziedzinach przemysłu. Tutaj promień laserowy ma taką moc, że potrafi natychmiast stopić, a nawet odparować materiał przedmiotu obrabianego. Cięcie laserowe jest najczęściej stosowaną metodą laserową cięcia cieplnego stali, stali nierdzewnej, aluminium, miedzi itd., a także tworzyw sztucznych, drewna, papieru, tkanin i innych materiałów. Technologia laserowa nie tylko zastąpiła istniejące dotychczas metody spawania, ale także otworzyła nowe zastosowania, np. spawanie specyficznych wykrojów. Dziś odgrywa ponadto ważną rolę w obróbce powierzchni, utwardzaniu powierzchni, nanoszeniu oznaczeń i wierceniu.

W praktycznych zastosowaniach laserów często korzysta się z gazów technicznych, czy to z gazów laserowych do generowania promieniowania laserowego, czy z gazów technologicznych potrzebnych w procesach cięcia i spawania. Dane techniczne i czystość tych gazów wpływają w znacznym stopniu na efektywność ekonomiczną urządzeń laserowych. Używane gazy powinny spełniać wymagania jakościowe dla danego zastosowania.