Oszczędność energii i ekonomiczność

Fiber Laser – The Green Power

Nowoczesne źródła lasera wyprodukowane przez firmę IPG są niemal niezniszczalne i wyróżniają się wysoką żywotnością. Co ważne, nie ma konieczności ich konserwacji, regularnego serwisowania, ani regulacji przez cały okres eksploatacji. Dzięki nowoczesnej konstrukcji źródła, a także jego ogromnej funkcjonalności, możliwe jest osiągnięcie wyraźnych oszczędności w kosztach użytkowania.

Wysoka wydajność i energooszczędność pozwalają na obniżenie rachunków w nieporównywalnie większym stopniu niż urządzenia CO2. Należy zaznaczyć, że lasery 4 kW CO2 pobierają aż 60 kW energii, natomiast urządzenia fiber charakteryzujące się tą samą mocą pobierają zaledwie 18 kW. To dowód na o wiele większą sprawność tej nowoczesnej technologii i jej przewagę nad CO2.

Powyższy przykład pozwala zauważyć, że koszty energii elektrycznej w przypadku stosowania technologii włóknowej są blisko 70% niższe niż w przypadku technologii CO2.
Ważna jest również świadomość tego, że urządzenia CO2 pozostające w gotowości do pracy (tryb stand by) pobierają o wiele więcej prądu niż pracujący laser fiber. To znacząca różnica, na którą każdy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę.

Warto również podkreślić możliwość oszczędzenia znacznej przestrzeni w zakładzie przemysłowym czy hali.Laser fiber zajmuje bowiem wraz ze zintegrowaną chłodnicą około dwóch metrów kwadratowych, podczas gdy w technologii opartej na CO2 występuje konieczność zastosowania dodatkowych urządzeń peryferyjnych, takich jak generatory, chłodnice, wentylatory, pompy próżniowe, filtry czy elementy optyki, które razem zajmują kilkakrotnie większą powierzchnię niż urządzenia włóknowe.

Oszczędność przestrzeni przekładają się bezpośrednio na oszczędności finansowe, ponieważ możliwe jest przeznaczenie wolnego miejsca na działanie innego sprzętu, bez konieczności wynajmowania, kupowania czy budowania dodatkowych pomieszczeń.

Oszczędności płyną z faktu iż nie tracimy cennego czasu na postój naszych maszyn z powodów serwisowania.

Kolejne oszczędności dla użytkowników biorą się z braku awaryjnych podzespołów urządzenia. Źródła laserów CO2 składają się z wielu zawodnych elementów, takich jak pompy próżniowe, filtry, rury, turbiny, lampy czy części optyki zewnętrznej.

W technologii fiber nie mamy do czynienia z powyższymi komponentami, a więc wyeliminowany jest również problem ich szybkiego zużywania się i konieczności przeprowadzenia wymiany. Nie musimy więc martwić się o zakup części zamiennych czy zamawianie specjalistycznych usług serwisowych, które nie należą do najtańszych. Oszczędności płyną również z faktu iż nie tracimy cennego czasu na postój naszych maszyn z powodów serwisowania. Produkcja odbywa się więc płynnie i wydajnie.

Warto pamiętać o tym, że technologia CO2 wykorzystuje do do wytwarzania wiązki światła lasera gazy rezonatorowe. Laser fiber nie wymaga dostarczania tego rodzaju substancji. Dużym atutem jest także fakt, iż samo źródło wiązki nie wymaga regularnej konserwacji i napraw.

Przykładowe różnice w kosztach eksploatacji urządzeń CO2 i fiber wyglądają następująco. W przypadku technologii CO2 wycinarki 4 kW pobierają w ciągu godziny energię wartą ok. 35 zł, natomiast w technologii włóknowej te same urządzenia pobierają energię wartą niewiele ponad 9 zł.

Różnica jest kolosalna i bezpośrednio przekłada się na zyski przedsiębiorstwa. Podane obliczenia zostały wykonane biorąc pod uwagę dane dostarczone przez przykładowego producenta wycinarek laserowych.