Laser Fiber a CO2

Czym różnią się od siebie wycinarki z laserem fiber a CO2?

Przez ostatnie lata na rynku maszyn do cięcia oraz spawania stali mieliśmy do czynienia z dominacją laserów korzystających z technologii CO2 i YAG. Dzisiaj jednak metody te wypierane są przez nowoczesne włóknowe lasery fiber.

Ich przewaga polega przede wszystkim na o wiele lepszych parametrach pracy. Rozwiązanie to gwarantuje wyższą wydajność i energooszczędność. Ta technologia jest bezawaryjna, a tym samym wyjątkowo trwała, co sprawia, że znajduje powszechne zastosowanie w wielu zakładach obróbczych. Laser fiber wykorzystywany jest aktualnie w coraz większej liczbie nowoczesnych wycinarek oraz urządzeń do spawania i według wszystkich specjalistów w niedługim czasie będzie w stanie całkowicie zastąpić tradycyjną technologię CO2.

Do podstawowych cech fizycznych różniących obie technologie należy przede wszystkim długość fali wynoszącej. W przypadku laserów fiber jest to 1μm, natomiast w przypadku CO2 aż 10,7μm. Wiązka włóknowa może być skupiona na poziomie nawet 1/10 średnicy punktu, który jest w stanie skupić wiązka CO2. Mniejsza średnica, a także znacząca różnica w przypadku jasności światła umożliwiają uzyskanie większej gęstości energii (nawet 100-krotnie większa niż w przypadku technologii CO2), a jednocześnie dłuższej ogniskowej. Cechy te sprawiają, że cały proces cięcia materiału jest o wiele bardziej stabilny i precyzyjny.

 

Co z tego wynika?

Atutem laserów fiber, który wynika bezpośrednio z wyżej wymienionych właściwości jest możliwość zastosowania lżejszej i mniej skomplikowanej optyki. Dzięki temu nie mamy do czynienia w procesie cięcia z dużymi przesunięciami ogniskowej. Wiązka transportowana jest bowiem po maszynie za pośrednictwem światłowodu, a nie tak jak w przypadku CO2 za pośrednictwem bardzo drogiej, a jednocześnie zawodnej optyki zewnętrznej.

Fakt ten sprawia, że notowane są o wiele mniejsze straty energii. Dodając do tego niewielką długość fali oraz większą gęstość energii, uzyskujemy większą prędkość cięcia przy mniejszym zużyciu energii. Laser fiber to technologia umożliwiająca swobodne cięcie szerokiej gamy materiałów, od miedzi przez mosiądz, aż po mocno refleksyjne tworzywa. Ta uniwersalność jest kolejną przewagą technologii włóknowej nad CO2.

Do najistotniejszych różnic pomiędzy obiema technologiami należą poniższe cechy:

  • lasery fiber pozbawione są części ruchomych,
  • technologia ta zapewnia całkowitą szczelność i nie zobowiązuje do utrzymywania stałego ciśnienia w rezonatorze,
  • brak pompy próżniowej,
  • nie trzeba martwić się o wymianę wentylatorów, filtrów czy rur, ponieważ ta technologia z nich nie korzysta,
  • brak optyki wewnętrznej, luster, generatora i lamp,
  • technologia ta nie powoduje strat gazów osłonowych, które są pompowane w drogę wiązki,
  • aby utrzymać urządzenie w odpowiedniej formie wystarczy zadbać o minimalne chłodzenie,
  • laser fiber nie zajmuje tak dużej powierzchni jak urządzenia CO2,
  • pobór energii w stanie gotowości do pracy jest nawet 11x mniejszy niż w urządzeniach CO2.