Silniki liniowe

Jak to funkcjonuje?

Silnik liniowy to silnik elektryczny, który energię elektryczną zamienia bezpośrednio na energię mechaniczną ruchu postępowego. Podstawowe zalety wynikające z technologii silników liniowych to zminimalizowanie tarcia, brak luzów, brak przekładni generujących straty energii oraz brak błędów pozycjonowania. Pod względem wydajności najważniejszą cechą silników liniowych jest możliwość osiągania dużej dynamiki pracy.

Wszystkie systemy wyprodukowane przez EAGLE pracują na silnikach liniowych. Instalacja silników liniowych we wszystkich osiach systemu gwarantuje utrzymanie parametrów pracy przez cały okres użytkowania maszyny. Napędy te zapewniają nieosiągalne dla innych technologii przyspieszenia i prędkości posuwu. Nie zużywają się i nie wymagają konserwacji – są bezawaryjne.

Napędy liniowe podstawą wydajności wycinarek

Firma Power-Tech, producent wycinarek laserowych technologii laser fiber, opracowuje swoje maszyny na bazie nowoczesnych technologii. Za sprawą wysokiej jakości rozwiązań wycinarki tego producenta są w stanie działać wydajniej, niż konkurencyjne maszyny. Efekt taki osiągnięto za sprawą zamontowania w tych maszynach napędów liniowych.

Silnik liniowy, to tak naprawdę silnik elektryczny, który generuje ruch postępowy bez użycia przekładni zamieniając bezpośrednio energię elektryczna na mechaniczną. Działa on na podobnej zasadzie do silnika obrotowego, w którym stator i rotor zostały rozwinięte do postaci liniowej.
Podstawowe zalety stosowania napędów liniowych to przede wszystkim zminimalizowanie tarcia, zmniejszenie luzów, brak przekładni generujących straty energii oraz brak występowania błędów podczas programowania.

Oczywiście zastosowanie tego rodzaju rozwiązań w wycinarkach laserowych wiąże się głównie z uzyskaniem wyższej dynamiki pracy i wydajności. Power-Tech przygotowuje wszystkie swoje urządzenia z użyciem właśnie silników liniowych. Za sprawą instalacji silników liniowych we wszystkich osiach otrzymujemy gwarancję utrzymania parametrów pracy przez cały okres pracy wycinarki laserowej. Napędy tego typu zapewniają nieosiągalne dla innych technologii przyspieszenia oraz prędkości posuwu.

Napędy liniowe to aktualnie prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie przeznaczone do urządzeń tego typu. Pozwalają, szczególnie w połączeniu z trawersą wykonaną z włókna węglowego, uzyskiwać maksymalną wydajność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości cięcia. Stosowane są we wszystkich wycinarkach laserowych tego producenta.

W ofercie producenta znajdują się trzy modele maszyn, iNspire, eVision oraz eSmart, które są wyposażone w napędy liniowe tego typu. Głównie dzięki temu rozwiązaniu udaje się uzyskiwać przyspieszenia rzędu 6G.